Ozdoby z masy solnej na choinkę

Ozdoby z masy solnej na choinkę

Któregoś roku moje dziecko zaproponowało wykonanie ozdób z masy solnej na choinkę.

Ozdoby z masy solnej na choinkę - Liściem na wietrze pisane

Z początku nie byłam pewna czy jest to możliwe. Myślałam, że masa solna nie nadaje się do wykonywania takich dekoracji, że jest zbyt sztywna i mało plastyczna. Córka nie przejęła się moim sceptycznym podejściem do tematu. Stwierdziła, że najpierw trzeba spróbować, a dopiero potem wyrokować czy da się to zrobić, czy też nie…

Poszukałam więc w necie najprostszego przepisu na masę solną i mrucząc pod nosem, że na pewno się nie uda, zaczęłam szykować składniki. Masę wyrabiałyśmy wspólnie, a potem lepiłyśmy figurki, bawiąc się przy tym świetnie. Kiedy udało nam się wysuszyć ozdoby na kaloryferach, córka oznajmiła, że teraz trzeba je pomalować.

– A czym chcesz kolorować? – zapytałam. – Nie mamy żadnych specjalnych barwników. Zresztą, nie wiem jakie są potrzebne…

– Farby plakatowe wystarczą – odpowiedziała.

– Jesteś pewna?

– Sprawdźmy!

Okazało się, ze farbami plakatowymi maluje się całkiem przyjemnie. Zresztą, nasze ozdoby z masy solnej mają już ładnych kilka lat, a kolory nadal trzymają się dobrze. Poniżej podaję podstawowy przepis na masę solną, bez żadnych dodatkowych sztucznych dodatków. U nas taki się sprawdził.

Jak zrobić masę solną?

Ozdoby z masy solnej na choinkę - Liściem na wietrze pisane.

Najpierw trzeba przygotować takie składniki jak:

  • szklanka soli drobnoziarnistej
  • szklanka mąki
  • od 1/3 do 1/2 szklanki wody

a potem

  • Wymieszać sól z mąką.
  • Powoli dolewać wodę.
  • Ugniatać ciasto i wyrabiać tak długo, aż będzie gładkie.

Jak robić ozdoby z masy solnej na choinkę?

Gdy mamy gotową masę, możemy ją rozwałkować i wycinać z niej kształty za pomocą foremek do pierników. Jeśli figurki mają być wieszane na choince, trzeba pamiętać o zrobieniu w nich dziurek za pomocą wykałaczki. Oprócz wycinania, można się pokusić o samodzielne formowanie kształtów palcami. Jest to trochę trudniejsze, ale daje więcej pola do popisu dla naszej wyobraźni.Poszczególne fragmenty ozdób można łączyć ze sobą. W takim przypadku miejsce sklejenia obu części trzeba zwilżyć odrobiną wody.

Gotowe figurki suszymy na kaloryferach lub w piekarniku w temperaturze około 70 stopni. Po wysuszeniu możemy pomalować je farbkami.

Takie ozdoby z masy solnej na choinkę są bardzo trwałe, u nas przetrwały już kilka lat i wciąż prezentują się dobrze.

Ozdoby z masy solnej na choinkę - Liściem na wietrze pisane.