Któregoś roku moje dziecko zaproponowało wykonanie ozdób z masy solnej na choinkę.
Z początku nie byłam pewna czy jest to możliwe. Myślałam, że masa solna nie nadaje się do wykonywania takich dekoracji, że jest zbyt sztywna i mało plastyczna. Córka nie przejęła się moim sceptycznym podejściem do tematu. Stwierdziła, że najpierw trzeba spróbować, a dopiero potem wyrokować czy da się to zrobić, czy też nie…
Poszukałam więc w necie najprostszego przepisu na masę solną i mrucząc pod nosem, że na pewno się nie uda, zaczęłam szykować składniki. Masę wyrabiałyśmy wspólnie, a potem lepiłyśmy figurki, bawiąc się przy tym świetnie. Kiedy udało nam się wysuszyć ozdoby na kaloryferach, córka oznajmiła, że teraz trzeba je pomalować.
– A czym chcesz kolorować? – zapytałam. – Nie mamy żadnych specjalnych barwników. Zresztą, nie wiem jakie są potrzebne…
– Farby plakatowe wystarczą – odpowiedziała.
– Jesteś pewna?
– Sprawdźmy!
Okazało się, ze farbami plakatowymi maluje się całkiem przyjemnie. Zresztą, nasze ozdoby z masy solnej mają już ładnych kilka lat, a kolory nadal trzymają się dobrze. Poniżej podaję podstawowy przepis na masę solną, bez żadnych dodatkowych sztucznych dodatków. U nas taki się sprawdził.
Jak zrobić masę solną?
Najpierw trzeba przygotować takie składniki jak:
- szklanka soli drobnoziarnistej
- szklanka mąki
- od 1/3 do 1/2 szklanki wody
a potem
- Wymieszać sól z mąką.
- Powoli dolewać wodę.
- Ugniatać ciasto i wyrabiać tak długo, aż będzie gładkie.
Jak robić ozdoby z masy solnej na choinkę?
Gdy mamy gotową masę, możemy ją rozwałkować i wycinać z niej kształty za pomocą foremek do pierników. Jeśli figurki mają być wieszane na choince, trzeba pamiętać o zrobieniu w nich dziurek za pomocą wykałaczki. Oprócz wycinania, można się pokusić o samodzielne formowanie kształtów palcami. Jest to trochę trudniejsze, ale daje więcej pola do popisu dla naszej wyobraźni.Poszczególne fragmenty ozdób można łączyć ze sobą. W takim przypadku miejsce sklejenia obu części trzeba zwilżyć odrobiną wody.
Gotowe figurki suszymy na kaloryferach lub w piekarniku w temperaturze około 70 stopni. Po wysuszeniu możemy pomalować je farbkami.
Takie ozdoby z masy solnej na choinkę są bardzo trwałe, u nas przetrwały już kilka lat i wciąż prezentują się dobrze.